The Battle of Columbus Martial Arts Hall of Honor

 

The 2015 Battle of Columbus and Bruce Lee Legends Martial Arts Hall of Honor 

The BOC and Bruce Lee Legends Martial Arts Hall of Honor Award Recipients

 

 

 

                                         2015 INAUGURAL YEAR AWARD HONOREES - Presented at Friday Banquet
                                                               Master of Ceremony : Angela An - WBNS TV 10 -  Anchor 
  Name     Category Description 
1 Andy Moo-Hyun Choi - Taekwondo Master     Leadership BOC - Master Leadershp/Organization
2 Ann Roberts - Taekwondo Grandmaster     Grandmaster Spirit BL - TKD GM Lifetime Dedication/Successor/Coach/Referee
3 Barrion Staples - Taekwondo Grandmaster     Grandmaster Spirit BL - Taekwondo Lifetime Acheivement
4 Benny Meng - Kung Fu / Grandmaster     Laifetime Acheivement BL - Shaolin Wing Chun Kung Fu Leader
5 Byung Jick Ro - Taekwondo Supreme Grandmaster     Founder BL - Taekwondo Founding Father
6 Cathy Fitch -Taekwondo Master     Master Spirit BOC - Master Referee/Official 
7 Charles Stepan - Taekwondo Senior Master     Literary/Jounalist BL - TKD Master Literary / Jounalist 60's
8 Cheryl Kalanoc - Taekwondo Competitor     Competitor BL - Competitor TEAM USA 88' Olympian
9 Chong Woong Kim - Taekwondo Senior Grandmaster     Pioneer BL - TKD Pioneer 60's
10 Chuck Murzda - Taekwondo Senior Master     Master Spirit BOC - Martial Arts Spirit / Successor Loyalty
11 David Bailey - Taekwondo Master     Refere/Organizarion BOC - Competitor/Caach/Referee/Official 
12 Debbie Plasterer - Taekwondo Master     Laedership BOC - Master Leadership - Indomitable Spirit
13 Diane Massie - Taekwondo Master     Master Spirit BOC  - Master Dedication - Medical
14 Donald Plummer - Taekwondo Senior Competitor     Senior Competitor Special Recognition - Indomitable Spirit
15 Helen Yee - Taekwondo Competitor     Competitor BL - TKD 80's World Class Competitor 
16 Ho B. Kim - Taekwondo Senior Grandmaster     Grandmaster Spirit BL - Lifetime Acheivement - Loyalty
17 Hyung Chul Kim - Taekwondo Senior Grandmaster     Pioneer BL - Taekwondo / Acupucture Pioneer Canada
18 Il Joo Kim - Taekwondo Senior Grandmaster -  Received by Karen Kim - Wife     Pioneer BL - TKD Pioneer/Coach/Refree 60's
19 Jack Pistella - Tangsoodo Master     Laedership BL - Tangsoodo Leadership/Co-Author
20 James Beasley - Taekwondo/Judo Senior Master     Refeee BL -  TKD/Judo -Referee/Successor  60's
21 James Cahn - Taekwondo Grandmaster     Lerdership BL- Organization Leadersship 
22 Jee Young Choi - Taekwondo Senior Instructor     Promoter BOC - Promotor
23 Jim Livingston - Taekwondo Master     Referee/Leadership BOC - Master Leadership / Referee / Official 
24 Jimmy Roberts - Taekwondo Grandmaster     Lifetime Aceivement BL - TKD GM - Lifetime Dedication - Successor/Coach/Referee
25 John Blankenship - Taekwondo Senior Master     Competitor BL - TKD Master Competitor 70's-80'
26 Jong Woon Kim - Taekwondo Senior Senior Master     Coach BL - TKD Competitor/Coach - World Class
27 Joon P. Choi - Taekowndo Senior Grandmaster     Pioneer BL- Taekwondo Pioneer/88' USA Olympic Coach
28 Juliet Williams - Taekwondo Master     Master Leadership BL - TKD Master Leadership/Competitor/Coach
29 Kae Bae Chun - Taekwondo Senior Grandmaster     Pioneer BL - TKD Pioneer - Indomitable Spirit 60's
30 Karen Eden Herdman - Taekwondo Master     Literary/Jounalist BL - TKD Literary / Jounalist
31 Kathy Rhinehart - Taekwondo Senior Instructor     Referee/Leadership BOC - Leadership/Coach/ Refree/Organization
32 Kenneth P. Mackenzie - Hapkido Senior Grandmaster     Lifetime Acheivement BL - HKD SGM Lifetime Acheivement
33 Keun Moo Ryu - Taekwondo Senior Senior Master     Competitor BL TKD Competitor - World Class
34 Ki Chung Kim Posthumous -Received by Taekwondo SGM/Mark Williams     Pioneer BL - TKD Pioneer/Coach 60's
35 Ki Whang Kim - Sup. Gmaster - Posthumous / Received by Grandmaster James Roberts Jr  Grandmaster Anne Roberts     Pioneer BL - TKD Pioneer - 1960's
36 Kwang Ho Kim - Taekwondo Grandmaster     Grandmaster Spirit BOC - Taekwondo - Loyalty 
37 Lewis Gray - Tangsoodo Master     Master Spirit BOC - Tangsoodo Master Competitor/Coach
38 Lisa Wood - Taekwondo Master     Leadership/Spirit BOC - Leadersship / Official 
39 Lynda Blanchard - Taekwondo Master     Competitor BL - TKD Master Competitor 70's-80'
40 Mark Williams - Taekwondo Senior Master     Competitor/Coach BL - Competitor/Coach - World Class
41 Mike Oravec - Tangsoodo Master     Master Spirit BOC - Tangsoodo Master Dedication
42 Paul Korchak - Taekwondo Senior Master     Laedership BL- TKD Master Leadership 
43 Richard Gould - Taekwondo Senior Master     Master Spirit/Dedication BL - Master Dedication 70's
44 Robert Frankovich - Taekwondo Master     Master Spirit BL - TKD Master - Literary/Indomitable Spirit 
45 Robert Gross - Taekwondo Senior Master     Master Spirit BOC - Bruce Lee Dedication Spirit
46 Robert Perry - Taekwondo Master     Refere BL - TKD Referee - Internationl Level 70's
47 Ron Coleman - Taekwondo Grandmaster     Competitor BL - TKD Grandmaster Competitor 60's-70'
48 Ronald G. Kennedy - Taekwondo Senior Master     Leadership BOC - Master Leadership/Dedication
49 Roy Bushman - Taekwondo Grandmaster     Grandmaster Spirit BL - TKD Master - Successor/Dedication
50 Samuel Naples - Taekwondo Senior Master     Competior BOC - 70s Competitor/Performer/Coach 
51 Sarah Davis - Taekwondo Children - Future Legedns     Martial Arts  Spirit  Competitor - Certificate & Medal
52 Shi-ming Hwang - Taiji / Push hand Grandmaster     Pioneer BL - Taiji Push Hand - Pioneer
53 Steve Szanto - Taekwondo Senior Instructor     Referee/Leadership BOC - Refree/Offical/Dedication
54 Sunny Graff - Taekowndo Grandmaster     Lifetime Acheivement BL - TKD 70's-80's Competitor/Auhtor/Coach/Leader
55 Tan Tran - Taekwondo/Hapkido Senior Master     Master Leadership BOC - Taekwondo/Hapkido Master/OSTA-VP
56 Thien Vo - Tangsoodo Master     Master Spirit BL - Tangsoodo Master Indomitable  Spirit 
57 Tim Stanforth - Taekwondo Senior Master     Master Siprit BOC - Lifetime Dedication
58 Timothy Hwang Posthumous -Judo/Push Hand Master Received by Grandmaster Shi-Ming Hwang - Father     Competitor BOC - National Competitor - Taiji Push Hand 
59 Tom Cranor - Taekwondo Master     Spirit/Loyalty BOC - Taekwondo - Loyalty 
60 Tony Blanchard - Taekwondo Senior Master     Competitor BL - TKD Master Competitor 70's-80'
61 Young Chi Kim - Senior Grandmaster-Posthumous / Received by Gene Idol, Dianne Massie, Benny Meng     Pioneer BL - Pioneer USA
62 Young P. Choi - Taekwondo/Kung Fu Senior Grandmaster     Pioneer/Performer BL - Grandmaster Performer/Pioneer